Ide o zle urobenú endodonciu v tehotenstve?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

pred vyše dvomi mesiacmi som bola u stomatológa kvôli zubnému kazu v medzizubnom priestore. Štvorka bola veľmi napadnutá, takže tam sa robila endodoncia. Vedľajšia päťka bola na hrane, čiže tam endodoncia nebola nutná. Keďže som tehotná, tak pán zubár mi zuby neplomboval. Uzavrel ich len dlhotrvajúcimi vložkami a dohodli sme sa, že po pôrode mi urobí RTG a uzavre ich natrvalo.

Odvtedy ubehli 2 mesiace a stále ma to len pri jedle bolí. Keď sa pozriem do zrkadla, tak ďasno mám začervenané, niekedy opuchnuté.

Je to zle odvedená endodoncia, alebo je to tehotenstvom?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav ďasna vo vašom prípade nemusí mať súvis s predošlým ošetrením u zubného lekára. Pokiaľ by vás zub bolel na záhryz, môže ísť o vysokú výplň a zubný lekár vám to zabrúsi.

Začervenanie a opuch ďasien sú príznakmi zápalu, ktorý najčastejšie vzniká kvôli tvorbe a pretrvávaniu zubného kameňa na viditeľnej časti korunky a pod ďasnom v oblasti krčka zuba, preto by som v prvom rade odporúčala absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, kde vám dentálna hygienička odstráni tvrdé zubné povlaky a ukáže vám správnu techniku čistenia zubov vhodnými pomôckami.

Počas tehotenstva sa vplyvom hormónov zhoršujú problémy s ďasnami, je preto rozumné absolvovať preventívnu prehliadku aj dentálnu hygienu počas tohto obdobia 2x namiesto 1x/rok. Môžete siahnuť aj po prípravkoch, ktoré sú v tehotenstve povolené, napríklad Curasept ADS 212 (0,12 % chlorhexidín).

Určite nezabudnite na čistenie medzizubných priestorov niťou a/alebo medzizubnými kefkami.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská