Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je bezpečné endodontické ošetrenie v tehotenstve?

Zodpovedané
30. okt 2019

Dobrý deň,

som v 6. týždni tehotenstva a na začiatku 5. týždňa mi pre bolesti celej ľavej strany úst môj zubár rozvŕtal 6ku hore. Dal mi tam liečivú vložku (calasept) s tým, že o 2 týždne mi ju vymení. Rýchlo to zabralo, bolesť ustúpila. Po týždni sa bolesť vrátila znovu, hlavne v noci. Dve noci po sebe som poriadne nespala. Takže mi ju predčasne vybrali, dali znovu. S tým, že je tam drobná perforácia a ak to nezaberie ani teraz s vložkou, bude potrebné endodontické ošetrenie.

Bolo by to nebezpečné pre bábätko?

Nemá zmysel to s vložkami skúšať dlhšie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nočné bolesti sú najčastejšie znakom odumierania zuba. Baktérie, ktoré sa vám pri hlbokom kaze dostali do zubnej drene, ju asi podráždili natoľko, že infekcia postupuje v koreňovom systéme zubu. A aj napriek pôsobeniu liečivej vložky prekrývajúcej otvor v dreňovej dutine, môže byť tento stav už nevyliečiteľný.

Od bolesti môžete aj počas tehotenstva užívať paracetamol. V prípade pretrvávania a zhoršovania sa bolestí treba urgentne riešiť problém s vaším zubným lekárom.

Samotná bolesť a s ňou spojený stres sú pre vás a vaše tehotenstvo nepriaznivejšie ako prípravky používané v zubolekárskom kresle.

Röntgenové snímky vám zubný lekár počas tehotenstva robiť nebude, ale ošetriť vás môže do tej miery, aby vaše bolesti prestali. Nakoľko sa počas prvého trimestra majú riešiť len akútne a bolestivé stavy, ďalšie ošetrenie zuba odloží na neskôr, teda na druhý trimester, kedy možno robiť bežné, aj dlhšie trvajúce ošetrenia.

Prvotné ošetrenie by nemalo byť bolestivé, pretože zubný lekár zvolí lokálnu anestéziu s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny (bude najmenej prestupovať placentou k plodu), tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva. Keďže ide o stoličku a ste len v prvom trimestri, volila by som možnosť otvorenia dreňovej dutiny.

Spriechodnenie kanálikov a vkladanie dezinfekčnej vložky by som presunula až do obdobia druhého trimestra, v ktorom sa zub uzavrie definitívnou výplňou koreňových kanálikov.

Ide o komplikovaný zub, preto vám radím zvážiť aj ošetrenie za pomoci dentálneho mikroskopu.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská