Je bolesť zuba spôsobená zlou násadou alebo možným zápalom?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý večer,

pred 4 mesiacmi sa mi zlomil mŕtvy predný zub. Rozhodla som sa dať keramickofazetové korunky na oba predné hore.

Ten mŕtvy je v poriadku, ale druhý - živý zub je stále citlivý, bolestivý pri studených nápojoch a aj celkovo pri dotyku zuba o zub.

Je bolesť spôsobená zlou násadou alebo možným zápalom?

Ďakujem

Dobrý deň,

citlivosť na studené môže byť spôsobená netesniacim okrajom korunky, pričom sa môže medzi korunkou a zubom nachádzať mikro-špára, ktorou chlad dráždi nervové zakončenia v zubovine.

Môže ísť však aj o pomalé odumieranie zubu a zápal zubnej drene.

Pri citlivosti na zhryz by som ešte zvažovala aj to, či nemáte pocit, že je zub privysoký. Vtedy by stačilo korunku len zabrúsiť.

Určite odporúčam kontaktovať svojho zubného lekára a objednať sa na kontrolu. Sériou vyšetrení bude vedieť odhaliť príčinu citlivosti/bolestivosti.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská