Je dostatočné čistenie prvých zúbkov silikónovou kefkou na prst?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čistenia prvých zúbkov. Môj 10 mesačný syn má 5 zúbkov.

Je dostatočné ich čistenie silikónovou kefkou na prst?

Moja zubárka povedala, že mám kúpiť kefku so štetinkami. Synček však pri jej použití plače. Prerezávajú sa mu ďalšie zúbky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
silikónový náprstok je u detí jeden z prvých prostriedkov dentálnej hygieny a slúžia najmä na to, aby si dieťa zvyklo, že rodič mu niečo vkladá do ústočiek a zúbky čistí. Oterom silikónových výbežkov síce dochádza k mechanickému zotretiu bakteriálneho povlaku, určite však nie v takej miere, ako pri použití zubnej kefky so štetinkami. Silikónový náprstok je preto odporúčaný dovtedy, kým má dieťa prerezané len mliečne rezáky, nakoľko tieto zúbky majú hladké plôšky a povlak sa z nich dá lahšie zotrieť. Akonáhle sa dieťaťu prereže mliečna stolička, silikónový náprstok už nestačí. Žuvacia plôška stoličky má jamky a ryhy, z ktorých bez použitia detskej zubnej kefky povlak a zvyšky potravy nezotriete.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská