Je normálna bolesť po vyplnení koreňa mŕtveho zuba?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po vyplnení koreňa mŕtveho zuba mám bolesti. Zubárka mi ho v piatok zrezala. Zub mám mŕtvy už niekoľko rokov a až teraz som sa rozhodla, že si dám urobiť korunky.

Zub ma boli hlavne vtedy, keď niečo zjem, resp. pritlačím naň.

Ako dlho by táto bolesť mala trvať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak rozumiem správne, zub máte už dlhšie mŕtvy, ale až teraz vám ho zubná lekárka endodonticky ošetrila (čistenie a plnenie koreňových kanálikov) a zároveň zbrúsila na korunku.

Po zaplnení koreňového kanálika sa vo veľmi zriedkavých prípadoch stáva, že prepuknú u pacienta silné bolesti, ktoré si vyžadujú opätovné otvorenie zubu = nazývame to neznášanlivosťou zubu na koreňovú výplň. Toto ale váš prípad podľa popisu nie je, u vám pravdepodobne došlo len k rozdráždeniu vlákien závesného aparátu zubu v oblasti jeho koreňového hrotu, keď zubná lekárka prečisťovala vnútro koreňových kanálikov koreňovými nástrojmi v celom rozsahu až po/za otvor v hrote koreňa. Počas ošetrenia sa tiež používajú rôzne chemické látky na preplach alebo lubrikáciu, čo môže tiež tieto tkanivá podráždiť.

Takéto podráždenie po zákroku je bežné, treba s ním počítať, pozorovať, či majú bolesti klesajúcu intenzitu. Môžu trvať rôzne dlho, je to u každého pacienta iné. Ak by sa bolesti stupňovali, opätovne vyhľadajte svoju zubnú lekárku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská