Je normálne mať mierny opuch pod zubom týždeň po vytrhnutí?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

presne pred týždňom mi trhali zub s cystou. Hneď na druhý deň som opuchla (líce, aj vnútri pod zubom) a nevedela som otvárať ústa. Opuch pomaly ustupoval a o tri dni už na líci nebol ani vidieť. Mierny opuch pod zubom, však stále mám. Posledné 2 - 3 dní rozdiel nevidím.

Miesto po trhaní mám ešte trošku otvorené a je v ňom taká sivo-žltá hmota. Neviem ako vyzerá hnis, ale z rany mi nič nevyteká a ani ma nebolí. Predpokladám, že to hnis nie je.

Rana ma nebolí, akurát keď spravím prudký pohyb, alebo zodvihnem ťažké, tak cítim taký mierny tlak až pulzovanie. Včera večer sa mi z ničoho nič pustila trošku krv, no po pár sekundách prestala. Bolesti nemám a ani horúčku som nemala.

Je podľa vás toto dôvod pre návštevu zubára, alebo sa to primerane hojí?

Je normálne mať mierny opuch pod zubom ešte týždeň po vytrhnutí?

Je v poriadku, aby z rany trošku krvácalo?

Mám mať svoje dni, len mám meškanie.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že priebeh hojenia, ktorý popisujete, je primeraný.

Extrakcia zubu s cystou je zdĺhavejší chirurgický výkon ako len bežná jednoduchá extrakcia, prvotný opuch so sťaženým otváraním úst preto nie je nič neobvyklé.

Ďalej vám hojenie podľa popisu prebieha priam ukážkovo, mierny opuch s dotykovou citlivosťou môže trvať aj dlhšie, rana sa bude ešte zdať otvorená, ale sliznica do nej vrastá a hmota vo vnútri postupne zmizne, určite sa ju nepokúšajte vybrať, mohli by ste tak proces hojenia prerušiť a uškodiť si.

Belavý povlak je normálny, nie je to hnis. Ak nemáte bolesti ani necítite zápach z úst, je to v poriadku. Jemné krvácanie môže nastať aj v dôsledku poranenia pri jedení alebo čistení zubov, ak sa samo zastaví, netreba sa obávať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská