Je normálne mať trochu kývavé zuby po odstránení zubného kameňa?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som s poradiť ohľadom zubov.

Je normálne mať trochu kývavé zuby po odstránení zubného kameňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, po odstránení hrubého nánosu mineralizovaného bakteriálneho povlaku (laicky zubný kameň), ktorý môže najmä v prednom úseku sánky jednotlivé zuby "dlahovať", teda spájať dokopy, môžete pociťovať kývavosť týchto zubov.

Dlhodobým pôsobením zubného kameňa dochádza k ústupu ďasien, ale často aj k úbytku kosti v danej oblasti. Pokiaľ vaša dentálna hygienička či zubný lekár potvrdí kývavosť po profesionálnej dentálnej hygiene, mali by ste tento problém riešiť so špecialistom na závesný aparát zubov a mäkké tkanivá ústnej dutiny - parodontológom, ku ktorému vás na základe výmenného lístku váš zubný lekár odošle.

Parodontológ vás náležite vyšetrí a zhotoví vám panoramatický röntgenový snímok čeľuste aj sánky, takzvané OPG.

Na základe jeho analýzy a vyšetrenia určí diagnózu a potrebnú liečbu. Základom liečby je pravidelné odstraňovanie zubného kameňa a dodržiavanie dôkladnej dentálnej hygieny (medzizubná kefka alebo niť).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská