Je normálne, že mi cez fotokompozit presvitajú zuby?

Zodpovedané
21. júl 2019

Dobrý deň,

pred dvoma dňami mi boli fotokompozitom dorobené obe jednotky. Pravá bola do polovičky zlomená a druhú predĺžili, lebo bola krátka. Podstúpila som liečbu strojčekom a tešila som sa po rokoch na krásny úsmev.

Som však sklamaná, nakoľko cez fotokompozit presvitajú oba zuby. Aj ten škaredo zlomený. Zdiaľky to vyzerá akoby tam bol iný odtieň a z blízka vidieť pôvodne zuby.

Je to pri fotokompozitoch bežné, alebo sa stala niekde chyba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

fotokompozitov existujú rôzne typy a odtiene. Napríklad, základná farebná škála belosti so stupňami 1, 2 a 3 je ďalej doplnená opáknym odtieňom, ktorý je menej priehľadný, ale tiež aj odtieňom skloviny a úplne priehľadným odtieň, ktorý sa používa na dostavanie reznej hrany rezákov.

Zubný lekár by sa mal vždy snažiť navrstviť odtiene v súlade s anatómiou zubov, aby tak vytvoril prirodzený vzhľad zubov. Z fotokompozitu možno vytvoriť celú fazetu (prednú stranu) prvých rezákov, aby nebolo vidieť lomnú líniu a miesto pripojenia kompozitu.

Ak je zlomený zub mŕtvy, odporúčala by som opláštiť ho celokeramickou korunkou a na vedľajší rezák zhotoviť celokeramickú fazetu.

Obe protetické práce zhotoví zubný laborant z rovnakého materiálu aj rovnakej farebnosti, bude to pôsobiť estetickejšie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská