Je normálne, že trojročné dieťa nemá ešte všetky stoličky?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať za dva týždne 3 roky. Má po jednej stoličke, čiže spolu 4. Ďasná nemá napuchnuté, nevyzerá to tak, že by sa ďalšie mali tlačiť.

Je normálne, že ešte nemá všetky stoličky?

Horné jednotky má posunuté vpredu a pri úsmeve to je vidieť.

Bude mať takto posunuté aj trvalé zúbky?

Ďakujem

Dobrý deň,

druhá mliečna stolička sa v sánke zvyčajne prerezáva medzi 20. a 31. mesiacom života dieťaťa, v čeľusti medzi 25. a 33. mesiacom života dieťaťa.

U Vašej dcérky ide teda o oneskorené prerezávanie a radila by som vás ísť s ňou na kontrolu k zubnému lekárovi, aby zhotovil panoramatickú röntgenovú snímku, ktorá ukáže, kde sa druhé mliečne stoličky ukrývajú a či sú vôbec ich zárodky založené.

Zároveň snímka ukáže aj zárodky vyvíjajúcich sa trvalých zubov, s výnimkou zubov múdrosti. Postavenie mliečnych jednotiek nemá vplyv na postavenie trvalých jednotiek.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská