Je v poriadku, keď 6 ročnej dcére nechce vyrásť nový zúbok?

Zodpovedané
29. sep 2019

Dobrý deň,

6 ročnej dcérke vypadávajú predné mliečne zúbky. Jeden horný predný sa jej vzpriečil a bol úplne krivý. Kýval sa a dlhšiu dobu nechcel vypadnúť. Tak mu zubárka v máji dopomohla a vytiahla ho.

No nový zúbok ešte stále nevyrástol doteraz. Medzitým jej už vypadli aj 4 dolné zúbky a vyrastajú nové. No tento jeden stále nechce vyrásť.

Je to v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

koreň horného prvého mliečneho rezáku sa začína rozpúšťať (odborne resorbovať) približne v 4. roku života dieťaťa. A krátko po dovŕšení 5. roku života je jeho dĺžka už len polovičná a približne v 6,5. roku vypadáva.

Resorbcia je následkom pôsobenia rastúceho trvalého zubu, ak však tento zub nie je uložený priamo pod koreňom mliečneho zubu, stáva sa, že koreň mliečneho zubu sa nedostatočne rozpustí.

To bol aj prípad vašej dcérky, preto ho vaša zubná lekárka vytiahla, aby priestor pre trvalý zub uvoľnila.

Trvalý predný prvý rezák sa štandardne prerezáva medzi 7. a 8. rokom života, preto sa nemusíte obávať a len trpezlivo vyčkajte, kedy toto obdobie "škaredého káčatka" pominie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská