Je v poriadku, keď sa čerstvo štvorročnej dcérke kývajú dole 2 zúbky?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov mojej dcérky.

Je v poriadku, keď sa čerstvo štvorročnej dcérke kývajú dole 2 zúbky?

Ďakujem
Michaela

Dobrý deň,

korene dolných mliečnych prvých rezákov sa začínajú rozpúšťať štandardne vo veku 3,5 roka, kývať by sa mali začať okolo 5. roku života.

Skoré vypadnutie zúbkov býva najčastejšie následkom úrazu, kedy sa zúbky môžu vpáčiť, prasknúť, nalomiť alebo zlomiť. Ak vaša dcérka žiaden úraz nemala, nemusíte ju nateraz brať na kontrolu k zubnému lekárovi, situáciu treba sledovať, môže ísť o skorší rast trvalých zubov. Vypadnutie dolných mliečnych prvých rezákov za normálnych okolností nastáva až okolo 6. roku života.

Čo sa týka prerezania trvalého zubu, očakávajte ho okolo 6.-7. roku života. Samozrejme hovoríme o štatistických hodnotách, v skutočnosti je to u každého dieťaťa individuálne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská