Jedná sa o hnis, alebo mám kaz na osmičke?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Jedná sa o hnis, alebo mám kaz na osmičke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na základe priloženej fotografie súdim, že sliznica v oblasti daného zubu nevykazuje známky zápalu a hnis na obrázku nebadám. Tmavá škvrna lemujúca okraj ďasna by mohla byť bakteriálnym zubným povlakom, sfarbeným pigmentami z potravy, ktorý sa drží v ťažko čistiteľných miestach, má mäkkú slizkú konzistenciu a dá sa odstrániť ultrazvukom a škrabkami počas profesionálnej dentálnej hygieny.

Druhou možnosťou je, že škvrna vznikla následkom silného odvápnenia skloviny, kedy sa farba skloviny postupne zmení z lesklej priesvitnej cez matnú bielu až po žlto-hnedú.

Keďže ide o postupný rozpad skloviny, v poslednom štádiu sa sklovina láme a opadáva, vtedy hovoríme o krčkovom kaze. Odporúčam objednať sa k zubnému lekárovi, dať sa dôkladne vyšetriť a náležite aj ošetriť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská