Kaz na stoličke 2,5 ročného dieťaťa

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov mojej 2,5 ročnej dcérky. Na stoličke má kaz. Zubár povedal, že ak dcéra sama neotvorí ústa a ak bude plakať, tak sa mu nedá ošetrovať. Vraj je potrebné pri blombovaní sucho v ústach.

Som z toho nespokojná. O zúbky sa dôkladne staráme, používame sonickú kefku na striedačku.

Je pravda, že sa zúbky kazia, keď pred spaním vypije Sunar a zapije čistou vodou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

začnem od konca – zapitie Sunaru čistou vodou je dobrý spôsob jeho zriedenia a odplavenia zo zúbkov, ale čiastočky sa môžu zachytiť v jamkách a ryhách na stoličkách. Preto je určite z hľadiska predchádzania tvorby kazov lepšie po večernom umytí zúbkov už žiaden Sunar nedávať alebo umyť zúbky až po ňom. Čo sa týka ošetrenia detského pacienta, váš zubný lekár má pravdu v tom, že spolupráca dcérky je kľúčová tak pri odstraňovaní kazu, ako aj pri plnení zuba plombou – biele výplne vyžadujú suché prostredie bez sliny a amalgámy sa už u detí nepoužívajú. Ak dieťa nespolupracuje, ošetrenie sa nedá náležite previesť. Návšteva zubného lekára je pre deti takmer vždy spojená so psychickým stresom. V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení - ak je dieťa nevyšetritelné a neošetritelné - je možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí alebo premedikácia. Spôsobov je viac, okrem rajského plynu možno tiež použiť techniku, pri ktorej sú dieťaťu podané lieky a počas ich pôsobenia je dieťa utlmené, ale je s ním možné komunikovať aj nadviazať spoluprácu. Základom úspechu je bezbolestnosť ošetrenia. Kvalitné miestne znecitlivenie neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára. Miesto vpichu tenkej ihly je možné ešte znecitlivieť postrekom. Odporúčam tiež zvážiť ošetrenie dcérky u špecialistu – detského zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská