Kedy je vhodné dať zrezať uzdičku?

Zodpovedané
27. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zrezania uzdičky pod hornou aj dolnou perou. Dcérka má 8 rokov, mne to robili v 34. rokoch.

Kedy je vhodné to dať spraviť?

Robí sa to aj v narkóze?

Ďakujem

Dobrý deň,

uzdička (frenulum) pery je slizničný útvar, ktorý sa tiahne z vnútornej strany pery a upína sa v rôznej výške medzi prvými rezákmi. Ak sa upína príliš blízko k okraju ďasna medzi zubami, jej ťah časom spôsobuje posun prvých rezákov do strán, čím sa vytvorí medzierka - diastema. Táto medzierka však môže vzniknúť aj z iných dôvodov.

Ak zubný lekár potvrdí, že je naozaj spôsobená zlým úponom uzdičky, pacient je vhodným kandidátom na frenulektómiu = chirurgické odstránenie takejto uzdičky. Frenulektómia sa však zvyčajne neodporúča skôr, ako sa prerežú trvalé očné zuby, teda približne v 11. roku života dieťa.

Výnimkou sú prípady, ak uzdička spôsobuje bolesť, znemožňuje normálne spracovať stravu alebo rozprávať. Pokiaľ zlý úpon uzdičky nespôsobuje iné ako estetické problémy, odporúčam so zákrokom ešte počkať a používať mäkkú zubnú kefku s malou hlavičkou, aby uzdičku čo možno najmenej dráždila.

Frenulektómia je jednoduchý chirurgický výkon v lokálnej anestéze (injekčné podanie znecitlivujúcej látky), robí sa u detí, dospievajúcich aj u dospelých. Úplné zhojenie trvá 1 až 2 týždne a väčšinou prebieha bez komplikácií.

Narkóza je prílišná záťaž pre detský organizmus, určite by som neodporúčala, aby ju vaša dcéra podstúpila z dôvodu frenulektómie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská