Koľko môže trvať prerezanie predných horných zubov?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

predné zúbky mojej 7,5 ročnej dcérky sme vytiahli, lebo sa kývali. No po trvalých zuboch ani náznak. Ďasná sa zatiahli a zúbky už 2 mesiace nič.

Koľko môže trvať prerezanie predných horných zubov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

k strate mliečnych horných prvých rezákov štandardne dochádza približne v 6,5. roku života dieťaťa. Trvalé prvé rezáky sa prerezávajú medzi 7. a 8. rokom života dieťaťa.

Nakoľko u vašej dcérky došlo k strate mliečnych zúbkov s oneskorením, prerezávanie trvalých rezákov sa tiež môže oneskoriť. Buďte prosím trpezlivá, zatiaľ ste v norme. Váš zubný lekár stav skontroluje na pravidelnej preventívnej prehliadke, ktorú by mala dcérka absolvovať raz za 6 mesiacov.

Ak by sa ani v čase dovŕšenia 8. roku života prerezávanie nezačalo, odporúčala by som zhotovenie panoramatickej röntgenovej snímky, ktorá ukáže polohu zárodkov trvalých zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská