Kovová chuť v ústach

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

už asi tretí mesiac mám v ústach kyslú ako keby kovovú chuť. Intenzita je rôzna. Na jazyku mám biely povlak. Nič mi na to zatiaľ nezabralo. Zuby si umývam pravidelne - 2x denne.

Chystám sa k zubárovi kvôli bolesti zubu. Môže to s tým súvisieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dôvodov pre pociťovanie kovovej chuti v dutine ústnej môže byť viac, ale nie všetky musia súvisieť so zubami.

V prípade, že ste celkovo zdravá a nemáte iné príznaky, treba myslieť na nasledujúce možnosti:

1) Zápal ďasna, ochorenie závesného aparátu zuba, aktívne kazy, veľa amalgámových výplní
2) Užívanie niektorých liekov zo skupiny antibiotík, lieky na liečbu dny, na psychiatrické ochorenia, srdcovocievne ochorenia. Liečivá sa cez krv dostávajú do slín. Pri liekoch na liečbu depresie sa znižuje tvorba sliny, čo môže tiež vyvolať zmenu chuti.
3) Užívanie (hlavne nadmerné) multivitamínov s obsahom medi, zinku alebo chrómu alebo liekov proti nachladnutiu, prenatálnych vitamínov alebo doplnkov vápnika a železa
4) Ochorenia horných ciest dýchacích, nachladnutie, zápal prínosových dutín
5) Chemoterapia a rádioterapia pri nádorových ochoreniach
6) Prvé štádiá tehotenstva
7) Demencia (prepojenie medzi chuťovými bunkami a mozgom je narušené)
8) Vystavenie sa vysokým dávkam ortuti alebo olova

Odporúčam poradiť sa so svojím všeobecným lekárom, aby na základe vyšetrení určil, či nejde o závažnejšiu diagnózu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská