Majú biele fľaky na zuboch vplyv na ich kazivosť?

Zodpovedané
27. nov 2018

Dobrý deň,

dcére narástli trvalé predné zuby. Už pri prerezávaní som si všimla, že má na nich asi tri biele fľaky. Je ich možné odstrániť? Majú fľaky vplyv na kazivosť zubov?

Ďakujem za odpoveď
Dana

Dobrý deň pani Dana,

ak sú biele škvrny na zuboch viditeľné už počas prerezávania, nie je škvrna umiestnená na povrchu, ale hlbšie v štruktúre skloviny, bez vplyvu na kazivosť zubov. Takéto škvrny si netreba zamieňať s odvápnením, kedy vplyvom nedostatočnej ústnej hygieny a hromadenia bakteriálneho povlaku vznikajú, najmä v oblasti krčkov zubov, biele kriedové/matné fľaky.

U vašej dcérky sú pravdepodobným dôvodom vzniku bielych škvŕn negatívne vplyvy počas obdobia vývoja trvalého zuba v kosti, napr. užívanie niektorých typov liekov, horúčkové stavy alebo príjem nadbytku fluoridov (tzv. fluoróza, najmä pri prehĺtaní pasty s vyšším obsahom fluoridov). Takúto zmenu štruktúry skloviny, pokiaľ je esteticky nevyhovujúca, je možné zamaskovať bielou plombou. Povrch skloviny nad bielou škvrnou sa jemne zbrúsi a prekryje výplňovým materiálom vo farbe zuba.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská