Mám fistulu nad zubom a som tehotná. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

nad zubom mám už asi 5 mesiacov malú fistulu. Dávnejšie ma veľmi bolel zub a potom prestal. Odvtedy ju tam mám. Potom ma ten zub bolel raz - asi 3 dni, to bolo asi pred mesiacom. Vtedy som bola už odhodlaná ísť k zubárovi si dať zub vytrhnúť. Vzhľadom na finančnú situáciu som váhala.

Zub ma zase prestal bolieť. Teraz som v 6. týždni tehotenstva a váham, či počkať do 2. trimestra, alebo si dať zub vytrhnúť v blízkej dobe.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas tehotenstva sú zákroky u zubného lekára delené podľa trimestrov:

  • Počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester.
  • Počas druhého trimestra je možno robiť bežné ošetrenia (napr. výplne, nie však amalgámové, čistenie koreňových kanálikov, nekomplikované extrakcie zubov).
  • Počas tretieho trimestra sa ošetruje v sede alebo na boku a opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží na obdobie po pôrode/šestonedelí.

Na základe vyššie uvedeného sa domnievam, že pokiaľ sa u vás stav nezhorší (nezačnú silné bolesti, teploty, či opuch), návštevu zubnej ambulancie bude najlepšie odložiť na obdobie 2. trimestra.

Avšak, pre ošetrenie koreňových kanálikov mŕtvych zubov, rovnako ako pre ťahanie zubov/koreňov je potrebné zhotovenie viacerých röntgenových snímok, čo sa počas tehotenstva robí len v prípade úplnej nutnosti, s použitím špeciálnych ochranných pomôcok. Preto predpokladám, že pokiaľ budete bezpríznaková, zubný lekár vám zub otvorí, prečistí koreňové kanáliky a dá vám dezinfekčnú vložku, ktorú bude v intervale približne 2 týždňov meniť.

Samotné plnenie koreňových kanálikov tak môže zubný lekár odložiť až na obdobie po pôrode, kedy vás bude môcť náležite vyšetriť. Dôležité pre ďalšie využitie zubu bude zistiť, čo sa odohráva v mieste infekcie v kosti v oblasti koreňového hrotu. Fistula predstavuje vývod pre únik hnisu z miesta infekcie. Ak by ste z finančného dôvodu nechceli absolvovať endodonciu - čistenie koreňových kanálikov, ale si nechať zub vytiahnuť, tiež by bolo najlepšie počkať do 2. trimestra.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská