Mám počkať s opravou zubov až do obdobia, keď porodím?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v prvom trimestri a mám otvorený jeden mŕtvy zub, ktorý sa už nedá zachrániť. Ďalší zub mi je treba zaplombovať. Mám dieru pod starou amalgánovou plombou.

Zatiaľ mi ani jeden z týchto zubov nerobí problém a nebolí ma.

Ako mám postupovať?

Mám počkať s opravou zubov až do obdobia, keď porodím?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade platí, že počas tehotenstva by mali byť návštevy u zubného lekára krátke. Dôležitý je stav ďasien a optimálna hygiena ústnej dutiny, neváhajte preto počas tehotenstva absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu a pravidelné preventívne prehliadky.

Počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester, kedy možno robiť bežné ošetrenia.

Lokálna anestézia je dovolená, v prípade úplnej nutnosti zhotovenia röntgenového snímku sa použijú špeciálne ochranné pomôcky. Nemá sa používať amalgám.

Práve na toto obdobie si plánujte všetky potrebné zákroky, aby ste sa zbavili akejkoľvek infekcie v tele, je to dôležité pre vývoj plodu aj vaše zdravie.

V treťom trimestri sa ošetruje v sede alebo na boku, opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží. Preto, čo nestihnete vyriešiť predtým, nechajte radšej na obdobie po pôrode.

Lieky sú predpisované len ak sú nevyhnutné a len tie, ktoré sú počas tehotenstva dovolené, v prípade liekových kombinácií sa zubný lekár dohodne s vaším gynekológom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská