Mám si dať vytrhnúť osmičku?

Zodpovedané
8. feb 2020

Dobrý deň,

chcem si dať urobiť mostík na oboch stranách v mieste stoličiek. Chýba mi veľa stoličiek.

Pred časom som bola u chirurga a ten mi na žiadosť mojej zubárky vytrhol dolnú osmičku. Povedal, že aj na druhej strane to bude treba vytrhnúť. Na tej druhej strane nemám žiadne stoličky. Len jednu plombovanú. Je slabšia a susedí so spomínanou osmičkou, čo by mala ísť von. Je dosť natlačená na zub a nie je tam žiadny medzipriestor.

Už sa vytvoril medzi nimi aj kaz.

Bolo by lepšie, ak by bola osmička mierne do tej strany, kde tlačí na ten zub?

Alebo je lepší základný zub pre mostík ako ten plombovaný?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa stomatochirurg vyjadril, že je dobré dať druhostranný zub múdrosti von, iste mal na to svoje dôvody - možno ho nemáte úplne prerezaný / má nesprávny sklon / je povystúpený / nie je v jeho okolí dostatok kosti alebo je na ňom väčší kaz. Nechcem hádať, ale iste je nejaký dôvod, prečo vám ho odporúča dať si tiež vytiahnuť.

Čo sa týka zhotovenia mostíkov pre náhradu prvých stoličiek (ak dobre chápem, že 6tky chýbajú, ale 7ky máte), nakoľko ide o úsek pôsobenia veľkého tlaku pri žuvaní, je lepšie riešiť mostík 5-7 ako 5-8.

Ak by bol mostík vedený z 5tky na 8ku, nahrádzali by sa až 2 chýbajúce zuby, čo by vás vyšlo drahšie a zároveň by mostík s 2 medzičlenmi nemusel byť tak pevný ako s 1 medzičlenom. Toto ale musí posúdiť zubný lekár protetik na základe vyšetrenia aj zhotovených röntgenových snímkov.

Zub ošetrený výplňou nemusí byť "slabší" a môže slúžiť ako plnohodnotný pilierový zub pre mostík.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská