Mám si pri oroantrálnej komunikácii hľadať stomatochirurga?

Zodpovedané
21. júl 2019

Dobrý deň,

ped pár rokmi sa mi pri trhaní vrchného zubu vytvorila oroantrálna komunikácia. Zrejme bola malá, zubár mi to ošetril a sa to samé zahojilo. Teraz ma bolí tiež horný zub (vedľa toho vytrhnutého) a trochu rátam s tým, že pôjde von.

Mám ísť môjmu zubárovi, alebo si pre istotu nájsť na vytrhnutie zubu stomatochirurga?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pred ťahaním zubu vám váš zubný lekár zhotoví (v závislosti od toho, o ktorý zub ide) vnútro-ústny alebo panoramatický röntgenový snímok, aby zhodnotil počet, tvar a umiestnenie koreňov v kosti alveolárneho výbežku.

Na základe snímku zhodnotí tiež, či korene zuba siahajú do prínosovej dutiny, čo je predpokladom vzniku oroantrálnej komunikácie pri ťahaní daného zubu.

Ak korene siahajú do prínosovej dutiny, odporúčam nechať sa vaším zubným lekárom odoslať k stomatochirurgovi, ktorý má s touto komplikáciou skúsenosti a vie vás náležite ošetriť špeciálnym prekrytím a zošitím ďasna v mieste extrakčnej rany.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská