Mám zápach z úst zo zubov?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

už dlhšie ma trápi zápach z úst, pravdepodobne zo zubov. Z jedného som to občas aj cítila. Dokonca ma ten zub bolel mierne na poklep. Zubár mi povedal, že pravdepodobne odumiera, alebo už odumrel.

Povedala som mu o zápachu a niečo mi tam vŕtal. Neviem o tom, že by mi čistil koreňové kanáliky. Napriek tomu zápach stále pretrvával. Zub bol už v takom stave, že som sa rozhodla pre korunku.

Povedala som zubárovi predtým ako mi išiel dať korunku, že zub sem tam jemne bolí na poklep. Nič s tým nerobil a povedal, že to bude dobre. Korunku už mám, no zápach stále pretrváva. Síce trochu menej, ale stále tam je.

V čom môže byť problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

problém môže byť v ochorení ďasien a/alebo závesného aparátu daného zubu, možno sa vám vytvoril medzi koreňom zubu a kostným lôžkom priestor, takzvaný parodontálny vačok, v ktorom sa vám množia baktérie a spôsobujú dlhodobý zápal.

Krvácanie a bakteriálne produkty vytvárajú nepríjemný zápach. Odporúčam absolvovať vyšetrenie závesného aparátu zubov (=parodontu) parodontálnou sondou a tiež zhodnotenie stavu vašej dentálnej hygieny vašim zubným lekárom. Mineralizované bakteriálne povlaky, hoci aj tie, ktoré sú pod úrovňou okraju ďasna a nie je ich vidieť, ďasno dráždia a spôsobujú krvácanie, ktoré môže spôsobiť zápach.

Ak váš zubný lekár objaví na koreni zubu alebo na okraji korunky bakteriálne povlaky, odporučí vás na profesionálnu dentálnu hygienu - tá sa kvôli pandémii Covid-19 ešte odkladá, ale v priebehu leta by ju už dentálne hygieničky mali poskytovať.

Dovtedy odporúčam dôsledné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami a na večer použitie ústnej vody s obsahom chlorhexidínu 0,12 % pre potlačenie množstva baktérii alebo niektorú zo špeciálnych ústnych vôd, ktoré tlmia zápach z úst, napríklad Meridol Halitosis.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská