Mám zle urobenú koreňovú výplň. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na RTG mi zistili zalomený nástroj v kanáliku vraj tie nie sú dobre vyplnené. Zub ma bežne nebolí, iba keď si naň zboku zatlačím.

Čo mi odporúčate?

Môže to súvisieť s chronickým zápalom - sakroileitídou?

Chronický zápal mám už rok.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, v meziálnom kanáliku je zalomená špička koreňového nástroja. Zdá sa, že zubný lekár, ktorý vás ošetroval ju dokázal obísť a koreňový kanálik v danom mieste zaplniť.

Nedá sa presne povedať, čo mu znemožnilo vyčistiť, rozšíriť a zaplniť koreňové kanáliky až po ich hroty, občas sa stane, že sú natoľko zúžené až upchané, že sa po hrot koreňa nedá dostať - zjavne to zubný lekár skúšal opakovane a špička koreňového nástroja to "nevydržala".

Na priloženej rtg snímke nie je zjavné ložisko chronickej infekcie v oblasti koreňových hrotov, citlivosť pri horizontálnom tlaku/poklepe môže byť aj z dôvodu ochorenia ďasien.

Príčinnú súvislosť so zápalom sakroiliakálneho kĺbu nemožno vylúčiť, hoci je veľmi málo pravdepodobná. Odporúčam zvážiť reendodonciu - opätovné ošetrenie koreňových kanálikov u zubného lekára špecialistu, ktorý pracuje s dentálnym operačným mikroskopom a má skúsenosť s odstraňovaním zalomených koreňových nástrojov.

Pokus o ošetrenie bez použitia mikroskopu je podľa môjho názoru zbytočný.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská