Máme ísť k zubárovi, aby dcérke vytrhol mliečne zúbky?

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

dcérke sa pred dvoma týždňami začali kývať spodné zúbky. Kývu sa iba trošku. Dnes som si všimla, že za mliečnymi zubami sa prerezali trvalé. Sú vonku možno len milimeter.

Máme čakať, aby mliečne zuby vypadli? Alebo máme ísť k zubárovi a mliečne zúbky dať vytrhnúť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

väčšinou sú trvalé zuby umiestnené pod mliečnymi zubami a procesom resorbcie (rozpustenia) mliečnych koreňov sa mliečne zuby začnú uvoľňovať. Korene časom úplne zmiznú a zo zubov zostanú len korunky, ktoré vypadnú, čím sa uvoľní miesto prerezávajúcim sa trvalým zubom. Niekedy sa stane, že trvalé zuby sú umiestnené za mliečnymi akoby v druhom rade. Vtedy môže nastať situácia ako u vašej dcérky. Jej mliečne zuby budú potrebovať pomoc - čo najskôr by ste jej ich mali dať u zubného lekára vytiahnuť. To uvoľní priestor a tak pomôže trvalým zubom zaradiť sa na svoje miesto. Zároveň bude ľahšie trvalé zuby čistiť a nebudú sa medzi nimi a mliečnymi zubami hromadiť povlaky, čím zabránite odvápňovaniu skloviny trvalých zubom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská