Mohol si zubár nevšimnúť kaz?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

zubár mi opravoval hornú štvorku, zub vyvŕtal a blomboval. Doma som si všimla, že zboku mám ešte kaz.

Ak mi prerábal starú blombu, mal mi vyvŕtať celý kaz?

Aj na hornej 6 čo mi robil, tak zboku ostal kaz - taká malá bodka.

Čo mám robiť?

Mám si nájsť lepšieho zubára?

Mohol si to zubár nevšimnúť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

treba si uvedomiť, že nie každé zafarbenie skloviny zuba je kaz a tiež nie každý kaz treba ošetriť výplňou (napr. kaz v sklovine, ktorý sa ešte nedostal do hĺbky, môže pri správnej dentálnej hygiene remineralizovať a ďalej sa nešíriť).

Tmavá bodka môže byť sfarbený slepý otvor na lícnej plôške stoličky, ide o normálnu anatómiu zuba, malú dierku, ktorá sa časom u každého sfarbí pigmentmi z jedla a nápojov.

Pri výmene starých amalgámových výplní sa môže zub javiť sfarbený do šedá, nakoľko látky z amalgámu prenikajú hlbšie do zubného tkaniva. Môže sa vám tak zdať, že na zube zostal zvyšok kazu. V prípade pochybností odporúčam opýtať sa priamo vášho zubného lekára pri najbližšej preventívnej prehliadke, prípadne sa ísť dať vyšetriť k inému zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská