Môže byť bolesť hlavy spôsobená paradontózou?

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý večer,

prosím o radu pri riešení môjho problému. Dnes ráno som vstal s bolesťou hlavy a zuba. Zub reaguje citlivo na studené a aj horúce. Zubár mi dnes povedal, že trpím paradontózou. Zub je značne odhalený (8 mm).
Podľa zubára je bolesť spôsobená týmto problémom. Kázal mi používať pastu Parodontax. Keď sa krčok nestiahne a bolesť bude pokračovať, tak mi nasadí antibiotiká.

Na röntgene zubov som bol vo februári 2018, kaz na snímku nevidno.

Je možné, že citlivosť zubu a bolesti hlavy sú spôsobené paradontózou alebo zápalom?

Pýtam sa len preto, lebo pán doktor až príliš vtieravo presadzuje dentálnu hygienu u svojej nevesty.

Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem

Dobrý deň,

na základe toho, čo píšete, by som kaz vylúčila - vtedy zub reaguje skôr na sladké. Na základe röntgenu vie zubný lekár posúdiť aj výšku alveolárnej kosti, dôležitý parameter pre stanovenie diagnózy. Nie je mi jasné, či je 8 mm hĺbka parodontálneho vačku (tzn. ďasno odpojené od zuba, pričom lekár sa parodontálnou sondou dostanal pod ďasno pozdĺž koreňa) alebo dĺžka odhaleného vystúpeného koreňa.
V každom prípade, stálo by za zváženie vyhľadať špecialistu - parodontológa a získať jeho názor. Ak diagnózu potvrdí, liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa a v inštruktáži dentálnej hygieny, ktorú musíte dôsledne dodržiavať - stretnutie s dentálnou hygieničkou bude preto ďalším krokom.
V ťažších prípadoch sa odporúča antibiotická liečba. Čo sa týka reakcie na teplo, treba rátať aj s možnosťou reakcie drene zuba - zápalu zubného nervu. Ak by sa bolesti opakovali alebo stupňovali, zub môže odumierať. Bolesť býva silná, šíri sa do ucha, k spánku alebo k oku. Pacient má často pocit, že ho bolí polovica hlavy. Zhoršuje sa v noci, vzniká aj bez podnetov. V prípade takejto bolesti ihneď kontaktujte svojho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská