Môže diskomfort medzi 47. až 43. zubom spôsobiť prerezaná osmička?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

mám problém s dvoma zubami. Horná 16tka je asi 3 - 4 roky veľmi citlivá na studené a horúce. Okolo tohto zuba mám aj dosť ustúpené ďasno.

Zubár si myslí, že sú to zapálené zubné kanáliky. Za posledné 3 roky som bola na 3 RTG a žiadny zápal sa tam nezobrazil. Tiež nerozumiem tomu, že keď mi robili pred rokom skúšku vitality tento boľavý zub som cítila chlad po priložení vatičky, no na zuboch susediacich s týmto boľavým som necítila.

A potom ešte jeden zub - dolná 46tka. V minulosti sa mi kúsok odlomil, takže mi ho opravili. Minulý rok na prehliadke som na ňom mala malý kaz, zub vyvŕtali a vymenili amalgám za bielu plombu. Všetko bolo v poriadku.

2 týždne dozadu som bola na prehliadke, bol mi robený zase RTG a nič sa nezistilo. Na tomto zube mi trošku zašedla biela plomba. Asi od toho, že susediaci zub je amalgám. Bolo mi povedané, že je to len pigmentácia a zbrúsili mi to nejakým drôtikom. Zašednutie zmizlo.

No a týždeň po prehliadke ma tento zub začal bolieť. Aj keď neviem, či sa to dá nazvať bolesť. Je to skôr taký občas silný, občas slabý diskomfort a tiež to netrvá nepretržite, ale len niekoľkokrát za deň. Niekedy vôbec. Pripomína mi to diskomfort, keď sa mi tlačili horné 8čky. Tento diskomfort cítim občas od dolnej 47čky až po 43ku. 48-čka sa mi nedávno celá prerezala von a vyrástla pekne (ani krivo ani do líca).

Chcem sa spýtať ohľadom 16tky.

Môže ísť o zapálene kanáliky, aj keď za posledné 3 RTG sa nič nezobrazilo?

Zubár sa ma pýtal, či ma v noci nebudí bolesť. Nebudí, zub reaguje na horúce, prípadne studené. Inak nebolí ani predtým ma nikdy nebolieval.

Môže diskomfort medzi 47čkou až 43 spôsobiť prerezaná osmička?

Mohlo ísť o zapálené kanáliky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vyjadrím sa ku každému zubu zvlášť:

Zub 16: napriek reakcií na teplé podnety je neobvyklé, že by v zubnej dreni prebiehal chronický zápal až rozpad drene so vznikom bakteriálnych plynov (ktoré sa v teple rozpínajú, čím vzniká bolesť) posledné 3 až 4 roky, je to pridlhá doba nato, že vás bolesť v noci nebudí, nestupňuje sa, nastáva sa stálou aj mimo tepelné podnety. Ak by aj šlo o chronický zápal drene, hoci len v jednom koreňovom kanáliku daného zubu, infekcia by za taký dlhý čas pravdepodobne postúpila cez hrot koreňa do kosti a zobrazila sa na röntgenovej snímke ako prejasnenie v oblasti koreňového hrotu. Ak ste pri skúške vitality tento zub cítili (a to nie práve tak, že by vás bolesť vystrelila z kresla), je ešte aspoň z časti živý. Skúsila by som preto vylúčiť nejakú formu dráždenia daného zubu, spomínate odhalený krčok, možno reagujete na studené práve v mieste klínového defektu na krčku, alebo ak je už daný zub ošetrený výplňou a je amalgámová, skúste ju vymeniť za skloionomér. Ak nič z týchto pokusov nezaberie a bolesť bude naďalej pretrvávať, bude to najskôr zápal zubnej drene, hoci nie práve s klasickými prejavmi. Keďže popisujete, že okolité zuby ste necítili, je tiež možné, že máte natoľko vysoký prah bolesti, že to, čo by iného pacienta už dávno vyhnalo na pohotovosť, vy pociťujete len ako výraznú citlivosť na tepelné zmeny.

Zub 46: zabrúsenie výplne mohlo dočasne zub podráždiť, čo sa prejavilo ako takzvaná pooperačná citlivosť, tá by mala ustúpiť v priebehu pár dní a nezvykne sa prenášať na okolité zuby. S už prerezaným zubom múdrosti by to nemalo mať žiadny súvis.
Čo je zaujímavá zhoda náhod je, že vás momentálne omína oblasť zubov, ktorá je protiľahlá zubu 16, o ktorom teda predpokladáme, že odumiera. Diskomfort protiľahlých zubov sa pri zápale zubnej drene môže prejaviť, opäť to nie je klasický učebnicový prejav, ale stáva sa to. Nateraz radím vyčkať, prípadne skúsiť zub 16 ošetriť a v prípade akejkoľvek zmeny citlivosti sa urýchlene dostaviť k zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská