Môže mať 14 mesačné dieťa kaz?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 14 mesiacov a nemá pekné predné 4 zuby.

Na jednom zube jej akoby zo skloviny trošku chýbalo. Zuby nie sú úplne biele a podľa obrázkov na internete to vyzerá ako začiatok zubného kazu.

Môže mať tak malé dieťa zubný kaz?

Sladké nepozná a v noci mlieko nepije od 7 mesiacov.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa na sklovine dcérkiných predných zúbkov vytvorili po ich prerezaní kriedové (matné biele) až žlto-hnedé škvrny, ide najskôr o odvápnenie skloviny v dôsledku pôsobenia kyslého bakteriálneho povlaku.

Ak budete bakteriálny povlak zo zúbkov pravidelne odstraňovať, škvrny sa nebudú zväčšovať, ani pribúdať. Ak ale budú v miestach už porušenej skloviny naďalej pôsobiť kyseliny tvorené baktériami z povlaku, škvrny časom stmavnú a povrch sa odlúpne, čo už pokladáme za zubný kaz.

Odporúčam objednať dcérku na vyšetrenie k zubnému lekárovi a zmeny farby či štruktúry skloviny pozorovať na preventívnych prehliadkach v intervale 6 mesiacov.

Doma odporúčam dcérke dôkladne zúbky čistiť ráno a večer po kŕmení vlhkou gázou na prste alebo silikónovým náprstkom, alebo detskou zubnou kefkou, podľa toho, čo vám a jej bude najviac vyhovovať.

Z prípravkov by som vzhľadom na nízky vek dieťaťa odporúčala len remineralizačný krém Tooth Mousse, nakoľko neobsahuje fluoridy, ale jeho aktívna zložka pochádza z kravského mlieka a pomáha "lepiť" vápnik a fosfát k zubnej sklovine, čím ju chráni a posilňuje.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská