Môže v polohe ležmo syna bolieť, keď mu rastie trvalý zub?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

môjmu skoro 5 ročnému synovi rastie dolná 6tka. Zub číslo 5 bol opravovaný a pri spánku, teda v ľahu sa sťažuje na bolesť. Akonáhle si sadne, prestane ho to bolieť.

Môže ho bolieť v polohe ležmo, keď mu rastie trvalý zub?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepredpokladám, že by zmena polohy tela zo stoja do ľahu pri prerezávaní zubu vyvolala bolesť, skôr by mal syn pociťovať tlaky v akejkoľvek polohe. Môže ísť však o vec detskej psychiky - myslím tým, že syn cez deň tlaky nevníma, pretože jeho pozornosť zamestnáva priveľa stimulov, prerezávanie zubu je možno otravné, ale pri aktivitách bežného dňa si to nevšíma.

Naopak, keď ide syn večer do postele, v izbe je ticho a tma, pobolievanie zubu sa mu môže začať zdať silnejšie. Netreba zabúdať aj na opravovanú mliečnu stoličku, bolesť by mohla pochádzať aj od tohto zubu, zvlášť ak bol kaz hlboký a zub začal odumierať.

Syn by mohol reagovať aj na teplo či studenú vodu. Sledujte tiež, či mliečny zub nemení farbu alebo sa na ďasne netvorí hnisavý vačok. Poslednou vecou, čo treba sledovať, sú prínosové dutiny, tie zvyknú pri ochorení horných dýchacích ciest bolieť pri predklone a v ľahu, často táto bolesť napodobňuje bolesť zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská