Môžem mať problém s hrdlom kvôli osmičke?

Zodpovedané
1. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už dlhšiu dobu mám problém s opakujúcou sa bolesťou hrdla na ľavej strane. Hrdlo ma bolí pri prehĺtaní a mám pocit ako keby som mala podráždenú mandľu. Bolesť mi prechádza až do ucha a pod uchom na krku.

Niekoľkokrát som bola na ORL vyšetrenie a všetko ok. Bola som aj u svojho zubá a pýtala som sa ho, či bolesť hrdla môže mať súvis s osmičkou. Povedal, že môže a vraj on mal to isté.

Odporučil mi vytrhnutie zubu, lebo mi deformuje sedmičku a rastie mi krivo.

Môžem mať problém s hrdlom kvôli osmičke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ako už povedal váš zubný lekár, áno, môžete.

Bolesť od prerezávajúceho sa zubu múdrosti sa veľmi často šíri spomínanými smermi (do hrdla a ucha). Tieto bolesti môže ešte pretrvávať aj po vytiahnutí zubu, kým sa miesto jeho uloženia nezahojí.

Zuby múdrosti sa prerezávajú v takzvaných salvách, teda po období bolesti nastúpi obdobie pokoja a po čase sa tlak a bolesť opäť zopakujú. Často sa mäkké tkanivá obklopujúce zub zapália, infekcia sa môže dostať aj do hĺbky a ďasno je potrebné narezať, aby hnis vytiekol.

Vo vašom prípade by som s vytiahnutím zuba nečakala kvôli tlaku na 7ku (druhá stolička), nakoľko riskujete jej posunutie alebo poškodenie. Zuby múdrosti sú predsa len nadpočetné zuby. Ak spôsobujú problémy, mali by ísť von.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská