Môžu sa v tehotenstve trhať zuby?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý deň,

som v 16. týždni tehotenstva a veľmi ma bolí zub. Zubárka mi ho vždy rozvŕta a zatvorí mäkkou plombou. Vždy, keď to zavrie, tak mi tam začne pulzovať a musím to vybrať. Stalo sa to už dvakrát. Už chcem mať s tým zubom pokoj, chcem ho dať vytrhnúť.

Mohla by mi ho moja zubárka vytrhnúť a dať injekciu na znecitlivenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počas druhého trimestra je možné robiť všetky bežné ošetrenia u zubného lekára.

Zubný lekár zvolí lokálnu anestéziu s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny. Teda takú, ktorá bude najmenej prestupovať placentou k plodu. Tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva.

Odporúčam Vám však neukvapiť sa a vytiahnutie zubu si poriadne rozmyslieť. V prípade pretrvávajúcich bolestí by som skôr volila umŕtvenie zubu a endodontické ošetrenie (vybratie nervov, prečistenie a zaplnenie koreňového systému). Čím si zub zachováte v ústach, bude síce mŕtvy, ale naďalej bude plniť svoju funkciu.

Ak si ho teraz dáte vytiahnuť, jedného dňa ho budete chcieť nahradiť mostíkom či implantátom, čo bude náročnejší a drahší zákrok.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská