Návšteva zubára s autistickým dieťaťom

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcéry, ktorá bude mať 5 rokov. Je autista a chcem s ňou ísť k zubárovi. Všetkého sa bojí.

Ako ju pripraviť, aby sme prehliadku mohli absolvovať? Ako sa mám pripraviť ja ako matka?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zistite si u vášho zubného lekára, či majú skúsenosti s ošetrením autistických detí, prípadne vyhľadajte lekára, ktorý má skúsenosti. Pri objednávaní informujte personál o špeciálnych potrebách vašej dcérky, o tom, ako asi môže reagovať, prípadne spomeňte nejaké jej záujmy, čo má rada, aby s ňou personál vedel nadviazať priateľskú komunikáciu. Zubný lekár si vyhradí dostatočný čas, lebo náhlenie by u dcérky mohlo vyvolať pocit nátlaku a stres. Zabezpečte, aby bola dcérka v deň preventívnej prehliadky odpočinutá a program dňa nebol náročný, resp. aby bola návšteva zubného lekára jediným programom dňa. S dcérkou sa o zúbkoch veľa rozprávajte, prečítajte si o nich nejakú detskú knižku alebo pozrite rozprávku, vysvetlite dcérke, čo presne sa bude v zubnej ambulancii diať. Rozprávajte sa aj o pocitoch vašej dcérky, ak by sa bála, povedzte, že jej rozumiete a nie je jediná, kto sa kedy bál ísť, ale že je to potrebné, lebo zubný lekár je tam len preto, aby jej pomohol zostať zdravou, že k nemu treba ísť napriek tomu, že nechce. Dcérke sľúbte odmenu - môže ísť o nejakú jej obľúbenú aktivitu alebo aj hračku, niečo výnimočné, na čo si u zubného lekára spomenie, keď sa bude báť a bude ju to motivovať, aby strach prekonala. Dcérke dajte dostatočne jesť aj piť (hlad/smäd vie vyvolať nepohodu) a nech si po jedle pomaly dôkladne umyje zuby. K zubnému lekárovi si môže dcérka zobrať svoju obľúbenú hračku, najlepšie plyšovú, ktorú bude držať v kresle. Buďte na dcérku veľmi milá, hovorte na ňu, rozprávajte sa o veciach, ktoré má rada, spievajte si s ňou – skrátka venujte jej extra pozornosť cestou k zubnému lekárovi a nebuďte nervózna, je dôležité, aby ste ju upokojovali svojím pokojom. Je možné, že vám po príchode do ambulancie dá personál nejaké pokyny, čo robiť, aby sa dcérka cítila čo najlepšie. Poslúchnite ich, majú skúsenosti a chcú, aby to vaša dcérka zvládla čo najlepšie. Ak si zubný lekár neželá, aby ste boli s dieťaťom v ordinácii, má na to dôvod. Naopak, ak má dcérka separačnú úzkosť, bude lepšie, ak s ňou zostanete v ordinácii a bude vás mať na očiach. Po skončení vyšetrenia dcérku pochváľte, že to statočne zvládla a zabezpečte jej sľúbenú odmenu. A to aj v prípade, ak bude kričať, plakať... povedzte jej, že odvaha nie je o tom nemať strach, ale o tom čeliť mu. Že nabudúce bude mať viac odvahy a že ste na ňu hrdá.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská