Ako prebieha prehliadka u 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

dcérka mala 2,5 roka a chystáme sa s ňou prvýkrát k zubárovi.

Na čo sa máme pripraviť?

Ako prebieha prehliadka u tak malého dieťaťa?

Obávam sa, že dcérka nebude spolupracovať a nebude chcieť otvoriť ústa.

Čo robia zubári s malými deťmi, ktoré nechcú otvoriť ústa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neexistuje presný vek, kedy má dieťa prvýkrát navštíviť zubného lekára.

Odporúčam však stihnúť to do ukončenia prerezávania mliečnych stoličiek, nakoľko tie sa najrýchlejšie a najčastejšie u dieťaťa pokazia. Nečakajte s návštevou zubného lekára na prvý kaz.

Pozhovárajte sa so svojím zubným lekárom, či môžete dieťa zobrať so sebou počas vašej preventívnej prehliadky. Je dobré, aby si dieťa postupne zvykalo na prostredie zubnej ambulancie, zoznámilo sa s lekárom, povozilo na kresle, popozeralo ako tečie voda do pohárika, svieti lampa, strieka vzduch, saje odsávka atď.

Na toto stačí pár minút, ale treba to s lekárom dohodnúť, aby si spravil čas (pochopte, že jeho pracovný harmonogram je vyrátaný na minúty). Veľmi dôležitá je aj domáca príprava = rozprávanie sa o zúbkoch, rátanie a prezeranie zúbkov, samozrejme spoločné čistenie zubov a vaše dočisťovanie. Pri prvom vyšetrení by malo byť dieťa motivované "ukázať" zúbky zubnému lekárovi. Prehovárať ho v zubárskom kresle otvoriť ústa je kontraproduktívne a časovo náročné, len to dieťa vystresuje.

Možno sa prezretie zúbkov nepodarí hneď pri prvom vyšetrení, ale časom, keď dieťa získa dôveru v lekára a bude poznať prostredie, určite - pre ďalšiu spoluprácu je toto kľúčové. V niektorých prípadoch je však zjavné, že dieťa sa nebojí, ale len ľalebo trucuje.

Vtedy je možné (samozrejme so súhlasom rodiča) "dostať sa mu do úst" napriek nespolupráce. Je to prínosné len z toho dôvodu, aby si zapamätalo, že vyšetrenie je úplne nebolestivé a že zubný lekár a rodič sú pre neho autority. Pri samotnom vyšetrení chrupu a dutiny ústnej sa okrem zúbkov sleduje stav ďasien, slizníc, jazyka a úpony uzdičiek. Preventívne prehliadky u detí by sa mali konať raz za 6 mesiacov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská