Opuch sánky. Môže ísť o zápal okostnice?

Zodpovedané
3. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred 5. dňami som si bola dať vytrhnúť vpravo dolu osmičku. Zubár ju vytrhol, antibiotiká mi nedal.

Na druhý deň mi spuchla troška sánka a troška ma pobolieva. Rana ma nebolí.

Môže ísť o zápal okostnice?

Hojí sa rana správne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

priložená fotografia je dosť neostrá a ťažko podľa nej súdiť stav, ale čo sa farby týka, tak okolie extrakčnej rany nevykazuje známky výrazného zápalu, nebadám opuch, bielo-šedý povlak v hojacej sa rane po vytiahnutí zubu je takzvaný fibrín, ktorý vzniká z krvnej zrazeniny a predstavuje normálny priebeh hojenia.

Po vytiahnutí dolného zubu múdrosti zostáva veľká rana, ktorá sa dlho hojí, tento obraz na 5. deň mi príde primeraný, k úplnému uzavretiu rany dochádza približne po 3 týždňoch od vytiahnutia zubu a samotné hojenie kosti trvá viacero mesiacov. Opuch po ťahaní zubu je bežný, predsa len, jedná sa o chirurgický zákrok.

Ak vám bol zub ťahaný kvôli infekcií v kosti a už ste vtedy boli opuchnutá, s postupným hojením infekcie ustúpi aj opuch. Bolesti po vytiahnutí zubu sú v danej oblasti čeľuste normálne počas približne 4 až 7 dní, ich intenzita by však mala postupne klesať.

Antibiotiká sa štandardne nepredpisujú, lekár vám ich môže predpísať v prípade pretrvávajúcich alebo silnejúcich bolestí, zvýšenej teploty (dlhšie ako dva dni) alebo neustupujúcemu opuchu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská