Opuchnuté ďasná

Zodpovedané
9. feb 2019

Dobrý deň.,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Ako som zostala tehotná začalo mi opúchať ďasno. Po pôrode sa to zhoršilo. Prekrýva mi celý zub a plus sa mi to urobilo aj na vedľajšom zube. Nemôžem sa ani usmievať. Mám celé ďasno akoby v jednej guli a je to tvrdé a bolestivé na dotyk. A to isté aj na vedľajšom zube.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že u vás došlo k špecifickému typu zápalu ďasien (odborne "gingivitis hyperplastica gravidarum", pri malom rozsahu tiež nazývanom "epulis gravidarum"), ktorý sprevádza zväčšenie ďasna (medzizubných papíl), krvácavosť pri miernom podráždení, sýtočervená farba. K zápalu dochádza najčastejšie v druhom až treťom mesiaci tehotenstva, a to najmä u žien, ktoré už pred tehotenstvom dlhodobo trpeli na zápal a krvácanie ďasien. Ďasno môže byť natoľko zväčšené, že prekryje korunku zuba. Liečba je lokálna a spočíva v odstránení dráždenia a správnej technike čistenia chrupu. Až prestanete kojiť a hormóny sa upravia, mali by sa ďasná spontánne upraviť do stavu, v akom boli pred tehotenstvom. Ak by sa tak nedialo, prekrývajúce ďasno možno odstrániť chirurgicky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská