Ostanú synovi kazy aj na trvalých zuboch?

Zodpovedané
7. mar 2020

Dobý deň,

máme 5 ročného synčeka, ktorý mal ako malý úraz o vaňu. Následne sa mu začali kaziť zuby. Jeden predný zub mu zubár kvôli fistule vytrhol. Na zvyšné zuby s kazmi povedal, že to nechá tak a že ho nebude trápiť.

Ostanú mu kazy aj na trvalých zuboch?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ došlo k odumretiu predného zubu následkom úrazu (náraz o vaňu), existuje isté riziko, že koreň mliečneho zubu sa nárazom pohol a poranil zárodok vyvíjajúceho sa trvalého zubu, ktorého sklovina sa vytvára od približne 3. mesiac do 5. roku života dieťaťa. Prejaviť by sa to mohlo ako biely fľak, jamka či ryha na trvalom zube.

Trvalý zub sa však môže prerezať aj úplne zdravý. Čo sa týka vzniku kazov na ostatných zuboch, nehľadala by som príčinu v úraze. Kaz sa z mliečneho zubu neprenesie na trvalý zub, ktorý daný mliečny zub nahrádza.

Výnimkou je situácia, kedy sa trvalý zub prereže vedľa kazom napadnutého mliečneho zubu a tieto 2 zuby sú dlhšiu dobu v kontakte. V mieste kazu mliečneho zubu sa hromadia zvyšky potravy a tvorí hrubý bakteriálny povlak, čo môže spôsobiť odvápňovanie na vedľajšom trvalom zube. Môže sa teda stať, že až pokazený mliečny zub vypadne, vedľajší trvalý zub má už v mieste ich kontaktu bielu kriedovú škvrnu, čo je začínajúci kaz.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská