Pomáha liečba ozónom?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liečby ozónom.

Pomáha remineralizovať liečba ozónom zubnú sklovinu?

Je možné podstúpiť liečbu iba ako prevenciu, alebo aj vtedy, keď sa zuby už kazia?

Kde v Bratislave môžem uvedenú liečbu podstúpiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

liečba zubných kazov ozónom patrí medzi nové liečebné metódy. Jedná sa o bezbolestné ošetrenie kazu bez potreby vŕtania zubných tkanív.

V štúdiách sa zistilo, že ozón má schopnosť zastaviť kazový proces a to aj pri veľmi hlbokých kazoch.

Po približne 20 sekundách pôsobenia likviduje ozón 99,9% bakteriálnej mikroflóry, ktorá zodpovedá za vznik a šírenie kazu a tiež odstraňuje produkty baktérií, ktoré tvoria bakteriálny povlak, čím vytvárajú kyslé prostredie v kazovom ložisku.

Takéto "očistenie" zubu umožňuje v období približne 3 až 4 mesiace po použití ozónu sklovine zubu remineralizovať = doplniť minerálne látky ako je vápnik a fosfát zo sliny.

Liečba ozónom sa asi najviac využíva na prevenciu vzniku kazu, v rámci ktorej je možné zuby a ďasná vystaviť pôsobeniu ozónu na pár minút raz za pár mesiacov. Pri prvotných štádiách kazu sa pozorovalo úplné vymiznutie kazu.

Samozrejme, ak je v zube defekt, tento pôsobením ozónu nezmizne a treba do ošetriť štandardnými spôsobmi a materiálmi. Ozón pri hlbokom kaze sterilizuje spodiny kazového ložiska a tým zabraňuje opätovnému vzniku kazu pod výplňou.

V Bratislave je viacero stomatologických ambulancií, ktoré túto liečebnú metódu ponúkajú, žiaľ nie som oprávnená menovať, preto si ich skúste vyhľadať na internete.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská