Pomôže mi plastová dlaha?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Ako mi dali dole fixný aparát tak mi z odtlačkov vytvorili plastovú dlahu. Tú som mala nosiť 24 hodín denne, len pri jedení nie.

Ja som to dosť flákala. Najprv som sa to snažila nosiť deň, potom iba v noci a nakoniec som často vynechala aj v noci. Teraz asi týždeň to nosím pravidelne.

Uvedomila som si, že koľko peňazí som do toho investovala. Neprišla som ani na kontrolu v novembri, lebo vtedy mala herpes a potom som sa neobjednala na nový termín.

Mala som medzeru medzi prednými zubami. Teraz, keď si dám dlahu dole, tak sa mi zase vytvorí medzera.

Znamená to, že aj keď to teraz budem nosiť, tak nikdy sa mi nepodarí, aby tá medzera nebola prítomná?

Pôjdem k svojej zubárke, ale najskôr sa k nej dostanem až po ukľudnení tejto situácie.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

existujú základné 4 typy formy retencie (udržania postavenia) zubov po ortodontickej liečbe. Prvým je podlepenie zubov z vnútornej strany drôtikom alebo vláknom, čo zuby permanentne spojí a znemožní ich ďalší pohyb, ale čistenie medzizubných priestorov je problematické. Druhým je vyberateľný zubný strojček, ktorého telo je zo živice a má drôtené spony, je to neestetické a nedá sa s ním rozprávať.

Medzi najmodernejšie riešenie patria plastové dlahy, buď typ Essix, ktorý prekrýva zuby aj časť ďasna, alebo typ Vivera, ktorý prekrýva iba zuby. Ak vám po sňatí fixného aparátu zhotovili niektorú z týchto dláh, ide o vysoko estetický a funkčný typ udržiavača postavenia zubov (takzvaný retainer).

Treba ho však nosiť presne podľa odporúčania, lebo väzivá závesného aparátu zubu majú istú "pamäť" a budú sa snažiť vrátiť do pôvodného stavu pred liečbou, teda skracovaním či naťahovaním opäť zuby pohýbu. Samozrejme, k veľkým prestavbám, ako napríklad uzatvorenie medzery po chýbajúcom zube, nedôjde.

Ale ak už dôjde k rotovaniu, stesnaniu, jemnému posunu zubov - plastová dlaha to nemá schopnosť napraviť, len vám prestane sedieť a tým plniť svoju funkciu. Jednej veci ale nerozumiem z toho, čo píšete - diastéma (medzera medzi prvými rezákmi) bolo odstránená liečbou fixným aparátom, po sňatí ste ju už nemali.

A teraz po nenosení retainera sa vám vrátila do pôvodného stavu? Opäť máte prvé rezáky výrazne rozostúpene?

Ak áno, v takom prípade vám ich retainer už nespojí, ani ak ho budete ďalej nosiť. Nosením ale naďalej zamedzíte posunu ostatných zubov. Ak máte len pocit, že vám medzera opäť začína vznikať (ale nie je pôvodnej veľkosti), noste retainer poctivo podľa odporúčania vášho čeľustného ortopéda.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská