Pomôže môjmu 12 ročnému synovi strojček?

Zodpovedané
30. okt 2019

Dobrý deň,

môjmu 12 ročnému synovi rastú predné zuby za spodné.

Dá sa to vyriešiť strojčekom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u vášho syna môže ísť o skrížený zhryz (posun hornej čeľusti oproti sánke tak, že sa jeden alebo viaceré horné zuby zakusujú z vnútornej strany dolných zubov), alebo obrátený zhryz (takzvaný progénny, kedy sú všetky dolné predné zuby predsadené pred horné predné zuby).

Pri podozrení na akúkoľvek odchýlku od normálneho vývoja čeľustí by mal syna jeho zubný lekár odoslať k špecialistovi - čeľustnému ortopédovi.

Ideálny čas je na to už obdobie, kedy sa začínajú prerezávať trvalé zuby, nie vždy sa však v tomto veku dá odhaliť nesprávny zhryz.

Čeľustný ortopéd vám najlepšie poradí, aká liečba a teda aj typ zubného strojčeka, je pre vášho syna vhodná a čo ňou plánuje dosiahnuť.

Ak teraz začnete s liečbou, predpokladám, že syn najprv dostane vyberateľný strojček a fixný kovový strojček až neskôr. Poisťovňa vám finančne vypomôže do 18. roku života syna.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská