Poradíte ohľadom rastu trvalého zubu u 7 ročnej dcérky?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

dcéra má 7 rokov a začali jej rast predné horné zuby. Jeden vyšiel krásne, ale druhý sa zrejme nevie pretlačiť von cez ďasno. Keď pozorujem ďasno, tak vidím, že tam zub je skrytý Resp. je obalený v ďasne. Na dotyk je ďasno tvrdé. Takto to trvá skoro pol roka a čakáme, či zub vyjde sám.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste zatiaľ z hľadiska veku dcérky v norme (horné trvalé prvé rezáky sa prerezávajú medzi 7. a 8. rokom života), nebála by som sa nesúmerného rastu daných zubov, korene často rastú v prerušovaných intervaloch a tak sa môže stať, že rast jedného zo zubov sa načas akoby spomalí/zastaví.

Môže k tomu dôjsť tesne pod vonkajšou vrstvou ďasna, pričom rezná hrana zubu cez tenučkú vrstvu len presvitá. Odporúčam počkať a zub kontrolovať.

Ak by sa ani do ďalšej preventívnej prehliadky nič nedialo (resp. počas ďalšieho polroka), objednajte dcérku na vyšetrenie k zubnému lekárovi, možno jej zhotoví panoramatický röntgen oboch čeľustí, ktorý mu umožní lepšie zhodnotiť, či sa trvalé zuby správne vyvíjajú.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská