Prečo má dcéra opuchnutú peru po ošetrení kazu?

Zodpovedané
18. dec 2019

Dobrý deň

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorej zubárka ošetrovala zubný kaz. Dve až tri hodiny po ošetrení jej navrela pera a dva dni po ošetrení vyzerá takto.

Čo máme robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v otázke to síce nespomínate, ale predpokladám, že dcérka pri ošetrení dostala znecitlivujúcu látku, lebo toto je bežný klinický obraz dokúsanej pery po podaní injekčnej lokálnej anestézie k ošetrovanému zubu.

Znecitlivujúca látka pôsobí na zub, okolité ďasno, sliznicu aj peru. Detský pacient si po ošetrení ešte minimálne polhodinu peru necíti, často si ju vťahuje do úst a skúša zubami, pričom si neuvedomí, že si do nej prisilno zakusuje, čím si spôsobuje zranenie, ktorého následok môže byť krvácanie, zápal a opuch.

Biele povlakovanie povrchu sliznice pery je súčasťou hojenia, takzvaná reepitelizácia. Pera sa vyhojí sama v priebehu pár týždňov, v prípade bolestí odporúčam bežné analgetiká (lieky od bolesti), ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu maximálne v koncentrácii 0,12% a v prípade, že sa povrch infikuje a zahnisá, sú po konzultácii s pediatrom možné aj antibiotiká.

Odporúčam tiež kontrolu u vášho zubného lekára, či hojenie prebieha ako má. Dieťa treba sledovať, aby si peru zbytočne nelízalo a nekúsalo, čo hojenie komplikuje.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská