Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo má skoro dvojročný syn dolu hnedé zúbky?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý deň,

môj syn bude mať v januári dva roky a už má všetky zuby. Pekne si ich umýva, ale na spodných zuboch na ľavej spodnej dvojke a trojke má zúbky akoby hnedé. Nie však celé. Sú ako keby zafarbené. Keď to umývam kefkou, tak nechce ísť dolu.

Čo to je a ako to odstránim?

Dobrý deň,

môže ísť o pigmentové škvrny, ktorých príčinou je ukladanie farbiva z jedál alebo nápojov s vyšším obsahom pigmentov, najčastejšie čaju, ovocia a zeleniny.

Pomôže, ak si dieťa po jedle/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou. Pokiaľ sú zuby zahnednuté bližšie pri ďasne (akýsi golierik okolo krčku zuba), ide o ukladanie farbiva na mieste nedočisteného povlaku, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou. Na dočisťovanie synkových zúbkov skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky.

Odporúčam však tiež zobrať synka na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi, aby vylúčil možnosť odvápnenia, ktoré je prvým krokom k vzniku zubného kazu v oblasti krčku zuba.

Za predpokladu, že bude syn spolupracovať, silno držiaci pigment mu zubný lekár odstráni ultrazvukom alebo detskou leštiacou pastou a rotačnou kefkou.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská