Prečo má syn biele škvrny na trvalých zuboch?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

môjmu synovi rastú predné jednotky a objavujú sa mu na nich biele škvrny.

Chýbajú mu nejaké vitamíny, resp. minerály?

Ako mu môžem pomôcť?

Na dolných trvalých zuboch nič také nemá.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príčinou bielych škvŕn na prerezávajúcich sa trvalých zuboch je nesprávne uloženie sklovinných priziem (sú to malé hranolčeky minerálov, z ktorých je sklovina vytvorená) počas vývoja trvalého zubu.

K nesprávnemu uloženiu dochádza často následkom úrazu (napríklad pád alebo náraz), kedy koreň mliečneho zubu zraní vyvíjajúci sa zárodok trvalého zubu. K narušeniu správneho vývoja skloviny môže dochádzať aj pri niektorých ochoreniach sprevádzaných horúčkami, pri užívaní niektorých liekov, ale môže ísť aj o úplne nejasnú a nezistiteľnú príčinu.

Odporúčam lokálnu remineralizáciu skloviny krémom Tooth Mousse, ktorý je na báze kazeínu (syn nesmie mať alergiu na bielkoviny) a k povrchu zubu akoby lepí vápnik a fosfát.

Ak by biele škvrny predstavovali miesta s porušenou sklovinou, remineralizácia ich ochráni a posilní. Ak by škvrny pretrvávali a nemenili sa, až bude syn starší, bude mu možno tieto zuby prebieliť, čím sa kontrast zoslabí.

Treba dohliadnuť na to, aby sa škvrny nezvýrazňovali alebo nemenili farbu do žlta či hneda, čo by naznačovalo, že prebieha odvápňovanie skloviny a začína vznikať kaz. Zubné plôšky treba dôkladne čistiť aj v miestach škvŕn, nebáť sa poškodenia skloviny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská