Prečo mám bolesti po zavedení zubného implantátu?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý večer,

mám bolesti po zavedení zubného implantátu. Včera som bola na zákroku a dostala som hneď antibiotiká a taktiež tabletky Aulin od bolesti. Včera má to tak moc nebolelo, no dnes bez Aulinu neviem normálne fungovať.

Bolia má aj zuby okolo. Robili mi predný horný zub a myslím, že je to dvojka vpravo. S tou kosťou som mala vždy problém. Keď mi zub vytrhli, hneď sa mi to zapálilo a musela som brat antibiotiká. No teraz mi je to divné, lebo antibiotiká beriem a aj tak to dosť bolí.

Je to normálne, alebo mám zasa nejaký zápal?

Môže moje telo odmietať ten kov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zavedenie dentálneho implantátu je bezbolestné vďaka lokálnej anestézií. Treba si však uvedomiť, že implantológ vám vyvŕtal kosť alveolárneho výbežku čeľusti/sánky a do otvoru zaviedol titánovú skrutku, čo predstavuje značne invazívny chirurgický zákrok, po ktorom (hlavne po odznení účinkov lokálnej anestézie) môžete očakávať bolesti a opuch ako po akejkoľvek inej operácií.

Mierna bolesť nastupuje približne 2 až 4 hodiny po zákroky a stačia vám na ňu lieky proti bolesti, ktoré vám chirurg predpísal. Môže sa vtedy objaviť aj krvácanie, preto by ste mali konzumovať vlažné mäkké jedlo. Po prvých 24 hodinách od zákroku sa môžu objaviť opuch a krvné podliatiny, môžete si prikladať studené obklady.

Zuby si skúste čistiť čo možno najmäkšou zubnou kefkou. Opuch bude najvýraznejší asi 3.-4. deň po zákroku, potom by mal ustupovať, väčšinou na 6.-7. deň už nie je viditeľný. Od 5. dňa by vám mali pomaly odznievať aj bolesti, je to však individuálne a môže to trvať dlhšie. Po týždni od zákroku sa môžete vrátiť k bežným aktivitám aj k športu. Antibiotiká na bolesť nezaberajú, predchádzajú však komplikáciám pri hojení.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská