Prečo mám citlivý mŕtvy zub?

Zodpovedané
6. mar 2020

Dobrý deň,

mám mŕtvy očný zub, ktorý mi doktorka vyčistila a dala nejaké liečivo a skúšobnú výplň. Predtým ako vybrala nerv som nemohla ani ráno vypláchnuť studenou vodou ústa. Keď som si zaklopkala na zub, alebo som mala tlak zub o zub, tak som ho mala citlivý, ale nebolel.

Teraz momentálne mam len citlivý tak isto ako predtým. Zatiaľ to liečivo ešte mám v zube.

Je to v poriadku?

Kvôli čomu mám bolesť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

výrazná bolesť pri studenom podnete je reakciou silno zapálenej zubnej drene. Ak zápal postúpil už ďalej koreňovým kanálikom cez otvor v hrote koreňa do závesného aparátu zuba, môžete mať pocit povystúpeného zubu alebo môžete citlivo reagovať pri zakúsnutí či poklepe na zub v dlhej osi.

Cieľom ošetrenia koreňového kanálika je odstránenie zdroja infekcie z jeho vnútra. Zubný lekár pri tomto ošetrení očistí, dezinfikuje a rozšíri koreňový kanálik tak, aby odstránil okrem nevyliečiteľne zapálenej zubnej drene aj časť infikovaného tvrdého zubného tkaniva vnútra koreňa. Pri tomto ošetrení často preniknú tenké koreňové nástroje cez otvor v hrote koreňa a závesný aparát zubu trochu podráždia, citlivosť po zákroku sa preto môže dočasne zvýšiť. K zápalu v oblasti hrotu koreňa sa zubný lekár nevie a ani nemôže týmito nástrojmi dostať, telo sa musí s infekciou vysporiadať samo a chce to istý čas.

Zubný lekár vložil do koreňového kanálika dezinfekčnú pastu a zub dočasne uzavrel.

Ak by sa vám bolesti stupňovali, čo sa môže stať, dočasnú výplň si vyškrabte, čím koreňový kanálik otvoríte a tlak povolí. V takom prípadne sa hneď hláste k svojmu zubnému lekárovi, aby vás objednal na skorý termín a pokračoval v ošetrení.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská