Prečo mám pľuzgier v ústnej dutine?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

asi raz mesačne sa mi v ústnej dutine, vždy na tom istom mieste (vnútorná pera alebo horné ďasno) vytvorí malý pľuzgier naplnený čírou tekutinou. Pľuzgier je veľký maximálne 2 mm a na druhý deň vždy praskne. Nie je bolestivý, len na dotyk nepríjemný.

O aký problém môže ísť?

Ako sa dá jeho vzniku predchádzať?

Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o povrchovú mukokélu - cystičku, ktorá vzniká následokom zmien/poranenia/upchania vývodu slinnej žliazky s nahromadením tekutého obsahu a lokálnym opuchom. K uzavretiu vývodu z rôznych príčin dochádza pomerne často, na rôznych miestach sliznice dutiny ústnej, pričom sa pod povrchom sliznice hromadí číra tekutina a okolie je nezapálené, len vy si jazykom malú hrčku (veľkosti špendlíkovej hlavičky) nahmatáte.

Pri väčšom tlaku stenčená sliznica praskne a obsah vytečie. Takéto malé cystičky majú tendenciu samé vymiznúť a liečba nie je potrebná. Veľké a dlho pretrvávajúce (čo ale nie je váš prípad) sa majú odstrániť chirurgicky. Zaujímavé u vás je to, že sa vám stav opakuje na jednom mieste, čo naznačuje lokálne dráždenie. Najlepšie preto spravíte, ak po objavení sa cystičky zájdete za svojím zubným lekárom, aby stav zhodnotil a skúsil zistiť prípadnú príčinu dráždenia sliznice v tejto oblasti.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská