Prečo mi vypadávajú keramické zuby?

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

mala som spravené keramické zuby v celých ústach. Vrchné sa mi kolišu. Spodné som mala spravené na 3x - pravá strana predok a ľavá strana. Ľavá strana mi vypadla. Podobne aj predná.

Podľa mňa som mala zuby rýchlo spravené. Bojím sa aj jesť. Momentálne som bez zubára. Ťažko sa hľadá zubár, ktorý by mi spravil dobré keramické zuby a pochopil, že mám strach.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Predpokladám, že spomínané keramické zuby zahŕňajú korunky aj mostíky. Treba rozoznať, či sa uvoľnila len keramická časť zuba, zatiaľ čo korene zubov sú pevne v kosti, alebo sa hýbu aj korene. K uvoľneniu keramickej korunky/mostíka môže dôjsť z rôznych príčin, ako napríklad, že sa použil dočasný materiál na nalepenie protetickej práce, keramická korunka na obrúsený pahýľ zuba pevne nedosadla, vytvoril sa kaz v mieste spojenia keramickej korunky so zubom apod. Ak sa vám hýbu aj korene, svedčí to o ústupe kosti napr. pri pokročilejšej forme parodontózy. Radím vyhľadať si nového zubného lekára, najlepšie takého, ktorý má skúsenosti s protetikou, a požiadať ho o komplexné zhodnotenie vášho stavu – na základe vyšetrenia dutiny ústne a chrupu, ako aj zhotovenia röntgenových snímok.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská