Prečo sa mi tvoria biele fľaky na jednotkách?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na trvalých jednotkách sa mi začali robiť biele kriedové fľaky.

Dajú sa odstrániť?

O aký problém ide?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

s najväčšou pravdepodobnosťou ide o odvápnenie skloviny, ktoré začína ako biela matná škvrna (niekedy nazývaná aj kriedová škvrna). Zmenu farby zapríčiňuje zmena zloženia/rozloženia minerálov v sklovine.

Odvápnenie spôsobuje prítomnosť bakteriálneho zubného povlaku, v ktorom sú nahromadené baktérie produkujúce kyseliny. Práve silno kyslé prostredie na povrchu zuba podnecuje uvoľnenie a vyplavenie minerálov z povrchu skloviny.

Biely fľak je remineralizovatelný, viete potrebné látky doplniť fluoridáciou, napr. fluoridačným gélom Elmex gelée alebo špeciálnymi lakmi u zubného lekára.

Odporúčam navštíviť zubného lekára, aby zhodnotil stav vašej dentálnej hygieny a v prípade potreby vás poslal za dentálnou hygieničkou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská