Prečo sa prerezávajú zuby múdrosti?

Zodpovedané
16. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zubov múdrosti.

Prečo sa prerezávajú zuby múdrosti?

Je naozaj potrebné, aby som si ich dal prerezať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tak ako všetky trvalé zuby, aj 3. stoličky (zuby múdrosti) sa prerezávajú rastom koreňov a postupným vytláčaním korunky cez sliznicu. Rast koreňov týchto zubov prebieha v období medzi 18. a 25. rokom života, ale stáva sa, že sa zuby múdrosti prerezávajú aj v neskoršom veku, maximálne však do 35. roku života.

Postavenie zárodkov zubov múdrosti je veľmi variabilné, nie vždy sa preto úplne prerežú a niekedy dokonca zostanú celé skryté v kosti alveolárneho výbežku, hoci im korene narástli do plnej dĺžky.

Čiastočne prerezané zuby múdrosti sa veľmi často kazia a pri neprerezaných zuboch múdrosti hrozia cysty či poškodenie 2. stoličiek, preto sa v oboch prípadoch odporúča chirurgické odstránenie zubov múdrosti, buď takzvaná chirurgická extrakcia alebo extirpácia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská