Silná bolesť zuba v 9. týždni tehotenstva. Môže mi zubár umŕtviť zub?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

som v 9. týždni a už štvrtý deň ma trápi silná bolesť zubu.

K terajšiemu zubárovi som začala chodiť minulý rok a dal mi dokopy už 2 zuby. Predtým som starú zubárku nenavštevovala, nakoľko jej metódy liečenia boli zastaralé, bolestivé a stresujúce. Adekvátne k tomu, že som k zubárke nechodievala, vyzerá aj môj chrup. Terajší zubár je veľmi príjemný a ošetrenia sú bezbolestné a pokrokové, napriek tomu mam v sebe stále strach zo zubného kresla.

Takže posledné dni ma strašne bolel zub. Najprv som si myslela, že mi rastie osmička, keďže sa bolesť striedala s uvoľnením, bolelo ma ďasno a skorej som pociťovala tlak ako keby sa predierala von. No dnes sa bolesť zmenila a sústredí sa na jednu vrchnú stoličku, ktorá zmenila farbu na sivú a boli neustále. Bolí ma prehĺtanie vody, aj prežúvanie a aj na dotyk je citlivá. A tabletky použiť nemôžem.

Veľmi sa bojím návštevy zubára. Som v 9. týždni tehotenstva.

Môže zubár použiť niečo na umŕtvenie zuba v tehotenstve?

Môže v tomto štádiu tehotenstva vykonávať zákroky?

Ja už dlhšie bolesť nevydržím.

Môže v nutnom prípade robiť zubár aj RTG snímky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na základe pretrvávajúcej bolesti, zmeny farby zubného tkaniva, reakcie na vodu a citlivosti na dotyk súdim, že vám daný zub odumrel a infekcia v koreňovom systéme sa ďalej širi do lôžka kosti.

Od bolesti môžete aj počas tehotenstva užívať paracetamol, problém so zubom však treba urgentne riešiť s vaším zubným lekárom. Röntgenové snímky vám síce počas tehotenstva robiť nebude, ale ošetriť vás môže do tej miery, aby vaše bolesti prestali.

Nakoľko sa počas prvého trimestra majú riešiť len akútne a bolestivé stavy, ďalšie ošetrenie zuba odloží na neskôr, teda na druhý trimester, kedy možno robiť bežné ošetrenia.

Ošetrenie nebude bolestivé, pretože zubný lekár zvolí lokálnu anestéziu s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny (bude najmenej prestupovať placentou k plodu), tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva. Návštevu zubolekárskej ambulancie preto neodkladajte, pretože bolesť a s ňou spojený stres sú pre vás a vaše tehotenstvo nepriaznivé.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská